Otázka v diskusi:
Dovoz noveho auta z eu

Minh Tuan Le, 9.4.2024

Dobrý den,
Sem firma platce dph, kupuju nové auto(600km) z neměcka tam po mě chce prodejce zaplatit cenu s dph které mě poté vratí, ale v Česku musím také zaplatit dph, mužu si také nárokovat to dph z Česka ? Když sem zaplatil 2x dph vratí také 2x nebo jen to Německé ?

Děkuji

4 odpovědi:

  • Michal Mach, 9.4.2024

    Dobrý den,

    DPH z nákupu auta se vždy odvede v místě země "spotřeby " tedy odvedete DPH v ČR. Nemusíte se bát, OA pořídíte ( pokud je prodejce z EU také plátce DPH ) systémem reverse charge. Tedy v ČR uplatníte jak odvod tak ihned nárok na odpočet ( samozřejmě máte li auto do podnikání )

    Jediným limitem v ČR je od roku 2024 nákup OA na PC 2 miliony, pokud by OA sál více jak 2 mil. DPH lze uplatnit pouze do tohoto limitu , bez ohledu, že pořizovací cena vozu je vyšší. Platí to pouze pro osobní vozy.

    To co po vás chce prodejce z EU není ve skutečnosti DPH, ale vyžaduje zaplatit kupní cenu včetně daně, protože se potřebuje ujistit, že vozidlo po prodeji tzv. přihlásíte v ČR. Ten systém dodanění DPH v ČR předpokládá právě to, že vozidlo bude dodáno do ČR a vykázáno v DPH a KH v ČR. Tedy až splníte tyto daňové náležitosti, tak vám ten prodejce ono zadržené DPH z prodeje v zahraničí normálně vrátí. Oni to dělají pro svojí "jistotu" pokud by nebylo vozidlo přihlášeno v ČR, mohl by po nich chtít jejich FÚ doplatit DPH, protože se toho bojí ( někdy i oprávněně ) tak si to DPH "drží u sebe " dokud ten prodej není z hlediska daní a vykazování ukončený, pokud je vše v pořádku, tak to " zadržované DPH" normálně vrací.

    Jednoduše se dá napsat, že pokud koupíte vůz z EU od tamního plátce DPH a jste plátce DPH v ČR a máte auto do podnikání, pořídíte jej o daň ( DPH ) levněji. Akorát samozřejmě je s tím daňová administrativa.
  • Minh Tuan Le, 9.4.2024

    Děkuji za info

    Ted podávám hlašení(podle zákona 19,č235/2004) k novém vozidle a FU mě výměří dph a to tedy lze další měsíc nárokovat ?
    Mě totiž účetní řekl že to co ted mě vyměří FU už nelze zpět.
  • Minh Tuan Le, 9.4.2024

    Děkuji za info

    Ted podávám hlašení(podle zákona 19,č235/2004) k novém vozidle a FU mě výměří dph a to tedy lze další měsíc nárokovat ?
    Mě totiž účetní řekl že to co ted mě vyměří FU už nelze zpět.
  • Michal Mach, 9.4.2024

    Pokud jste plátce DPH a máte vozidlo do podnikání tak ano. Při pořízení nového OA vyplňují ono hlášení k novému OA jak plátci DPH, tak neplátci a také nepodnikající FO.

    na základě tohoto hlášení vám FÚ vyměří DPH, dalo by se napsat že všem bez rozdílu, pro neplátce DPH a nepodnikatele to v podstatě tímto končí, pouze zaplatí DPH ( úplně stejně jako při nákupu OA v ČR, akorát že zde by bylo DPH součástí pořizovací ceny ), jako neplátci DPH tím končí a žádný nárok vratky tu není.

    U plátce DPH ( asi u vás ) je to do poloviny stejný postup, vyplníte si to hlášení k novému vozu na FÚ, ten vám vyměří DPH - to DPH zaplatíte, a pak to auto postavíte na české SPH.

    Tady jste ale jako plátce teprve v půlce, máte "předplacené DPH zálohově na FÚ na základě toho podaného : hlášení podle § 19 zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty, ve znění pozdějších předpisů o pořízení nového dopravního prostředku z jiného členského státu Evropské unie

    Pak si vezmete - nebo váš účetní asi, tu FA od prodávajícího, pokud je plátce PDH bude tam cena vozu bez daně ( země prodeje třeba bez Německé DPH ) tu FA vezme účetní a zaúčtuje to do "klasického přiznání k DPH " a to systémem přenesené daňové povinnosti, kde jak znovu DPH odvede tak si ihned nárokuje, v tom klasickém DPH -čku se to bude vykazovat na 2 řádcích současně ( přiznání k DPH na ř. 3 „Pořízení zboží z jiného členského státu“ (v případě, že má nárok na odpočet, vykáže také na ř. 43 ) - takže z tohoto reverse charge vlastně žádné DPH nebude,

    protože jste ale zaplatit na DPH zálohově už z toho hlášení o pořízení nového vozu, vznikne vám vlastně u FÚ přeplatek na DPH, a o ten si požádáte

Chcete-li odpovídat v diskusi, musíte se nejprve přihlásit.